• yağmur yağarken düşünmek

  1.
  Bende düşünüyorum
  "Ulan çok yağarsa domatesler mahvolur, ama mısırlara çok iyi gelir
  Az yağarsa domatesler harika olur, ama mısırlara buğdaylara yetmez, bi boka yaramaz" diyorum
  4 ... e f e e
 • sigara içenlerin covid 19a yakalanma oranı daha az

  1.
  Fransa'da 480 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, sigara içenlerin Covid-19 salgınından daha az etkilendiğini ortaya çıkardı. Fransa'nın başkenti Paris'in Pitie Salpetriere Hastanesi'nde yapılan araştırma sigarada bulunan nikotinin virüsle mücadelede etkili olduğunu işaret etti.
  Academie des Sciences'ta yayınlanan araştırma, Covid-19 testi pozitif çıkmış ve hastanede tedavi gören 350 kişi ile tedavisi hastane dışında devam eden 130 vaka üzerinde yapıldı. Araştırmada bu kişilerin sadece yüzde 5'inin sigara içtiği tespit edildi.
  Nikotinin Covid-19'a karşı koruyucu bir yanı olduğuna dair tezler Amerika Birleşik Devletleri ve Çin'de geçen aylarda ileri sürülmüştü. Martta Çinli araştırmacıların yaptığı bir çalışma New England Journal of Medicine'de yayınlandı. Bin kişi üzerinde yapılan çalışma sigara içenlerin sadece 5'te birinin salgına yakalandığını gösterdi.
  3 -1 ... e f e e
 • coronadan ölenlere yapılan otopsi

  1.
  Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’da yer alan habere göre, Peking Üniversitesi Birinci Hastanesi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı Wang Guiqiang başkent Pekin’de düzenlenen basın toplantısında, Çinli araştırma gruplarının hayatını kaybeden 29 koronavirüs hastası üzerinde otopsi yaptığını, virüsün ölümden sonra da akciğerde varlığını sürdürdüğünü ve bağışıklık sistemine zarar verdiğini ifade etti.
  Guiqiang aynı zamanda, yapılan otopsilerin hastaların bağışıklık sisteminde ciddi hasar olduğunu ortaya çıkardığını ve bunun da hastaların ölümünde ‘çok önemli bir etken’ olabileceğini belirtti. Guiqiang, enfeksiyonun, akciğerlerde sadece ciddi patolojik değişikliklere neden olmadığını ve aynı zamanda küçük bronş tüplerinde salgılara neden olduğunu bunun da oksijenin bağlanmasını zorlaştırdığını açıkladı.
  Bulaşıcı hastalık uzmanı Guiqiang’a göre, hastanın solunum yolunu açık tutmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek klinik olarak önem oluşturuyor. Uzman ayrıca eş zamanla enfeksiyonların, hastanın durumunun ağırlaşmasının ve hatta ölümünün önemli nedenleri arasında olduğunu belirterek, hasar görmüş bağışıklık sistemi nedeniyle hastaların bakteriyel ve fungal (mantarla ilgili) enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale geleceğini ve hali hazırda ağır durumda olan hastalarda bunun gözlemlendiğini açıkladı. Ayrıca Guiqiang, kalp, karaciğer ve böbreklerin de farklı derecelerde zarar gördüğü tespit edildiğini belirtti.
  3 -1 ... e f e e
 • iyileşen corona virüs hastaları

  1.
  çin'de yapılan bir araştırma, iyileşen koronavirüs (covid-19) hastalarının akciğerinde sıvı veya parçacık dolu keseler buldu. yapılan taramalar bu kişilerde kalıcı organ hasarı olduğunu gösterdi.

  koronavirüs görülen ülkelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği worldometer internet sitesi'ne göre şimdiye dek koronavirüse yakalanıp iyileşenlerin sayısı 95 bin 829 oldu. deutsche welle'de yer alan habere göre; iyileşen hastalarda hastalığın hafif veya orta seyrettiği ya da o kişilerin iyi bir tedavi aldığı belirtildi.

  iyileşen kişilerin sayısı teselli edici olsa da öte yandan, bu kişilerin hastalık sonrasında nasıl etkilendiklerini gösteren çok az bilgi var.
  yeni koronavirüs genellikle alt solunum yollarını etkilediğinden, enfekte olanların çoğu kuru öksürük, nefes darlığı veya pnömoni (zatürre) belirtileri gösterir.

  hong kong'da yapılan araştırma, iyileşmiş koronavirüs hastalarının akciğerlerinde hasar kalabileceğini ortaya koydu.

  hastaneden taburcu edilen 12 hastayla yapılan küçük çaplı bir araştırma, hastaların iki veya üçünün akciğer fonksiyonlarında azalma olduğunu gösterdi. araştırmacılar, uzun vadeli etkileri onaylamak için henüz çok erken olduğunu dile getirdi.

  hong kong'daki princess margaret hastanesi enfeksiyon hastalıkları merkezi tıbbi direktörü dr. owen tsang tak-yin, "bazı hastalarda iyileşme sonrasında akciğer fonksiyonu yaklaşık yüzde 20 ila 30 oranında düşebilir" dedi.
  bilgisayarlı tomografide akciğerlerde sıvı veya parçacık dolu keseler görüldü; bu durumun hastalık geliştikçe giderek kötüleşebileceği kaydedildi.

  hong kong'un bulguları, şubat 2020'nin başlarında wuhan'ın önceden yapılan araştırmalarını doğruladı. yakın tarihli bir çalışmada, wuhan üniversitesi zhongnam hastanesi'nden bilim insanları 140 koronavirüs hastasının akciğer taramasını analiz etti. buna göre, her bir hastanın akciğerlerinde buzlu cam benzeri yapılar buldular.
  5 ... e f e e
 • karısının burnunu eliyle silen damat

  1.
  Elini gelinin üzerine silmediyse bende bişi bilmiyorum.
  3 ... e f e e
 • bir yıl 372 gün

  1.
  Geç Kretase'den kalma bir fosil üzerine yapılan araştırma, Dünya'nın dinozorların saltanatının son döneminde bugünkünden daha hızlı olduğunu gözler önüne serdi. Gezegen o dönemde, kendi etrafında bir yılda 365 yerine 372 kez döndü. Bu da bir günün 23 buçuk saat sürdüğü anlamına geliyor.

  Amerikan Jeofizik Birliği’nin (AGU) Paleoceanography and Paleoclimatology adlı yayınında yer alan çalışmada “rudist istiridye” olarak bilinen nesli tükenmiş bir yumuşakçanın kabuk fosili incelendi. Bu yumuşakçaların kabukları günde bir katman büyüyordu. Bu nedenle araştırmacılar, küçük dilimler örneklemek ve kabuktaki halkaları saymak için lazer kullandı.

  Bu halkalar, araştırmacıların bir yıldaki gün sayısını belirlemesini ve 70 milyon yıl önce bir günün uzunluğunu daha doğru hesaplamasını sağladı. Yeni bulgular Ay ve Dünya’nın “yerçekimi dansına” da ışık tutuyor.

  Sliconrepublic’in aktardığına göre çalışma ayrıca, söz konusu yumuşakçaların resifleri günümüz mercanları ölçeğinde besleyecek simbiyozlar barındırdığını da ortaya koydu. Bu bulgu, yumuşakçaların büyüme hızıyla birleştirildiğinde 70 milyon yıl öncesine dair eşsiz detaylar sunuyor.
  Uzak geçmişteki iklimi anlamak için kullanılan modeller, ancak on binlerce yıl süren uzun vadeli iklim değişimini tanımlıyor. Bunun gibi çalışmalarsa uzun vadeli iklim ve kısa vadeli hava modelleri arasındaki boşluğun doldurulmasını sağlıyor.

  Phys.org’un aktardığına göre kabuğun kimyasal analizi, Geç Kretase'de okyanusların düşünülenden daha sıcak olduğunu, yazın 40 santigrat dereceye ve kışın da 30 santigrat dereceye ulaştığını ortaya koydu.

  Çalışmada analiz edilen yumuşakçanın bilimsel adı Torreites sanchezi. Şekli büyük bir bardağı andıran yumuşakça, şu an Umman dağlarında kuru bir toprak olan bölgede 70 milyon yıl önce 9 yıldan fazla yaşadı.
  Mercanların bugünkü rolünü üstlenen bu çift kabuklu yaratıklar, 66 milyon yıl önce dinozorları öldüren olayda yok oldu.
  Araştırmanın başyazarı, Brüksel’deki Virje Üniversitesi’nde jeokimyacı Niels de Winter, “Mercanların günümüzde oynadığı ekosistem oluşturma rolünü gerçekten üstlendiler” dedi.
  Aaraştırmacıların incelediği numunelerdeki iz elementler, kabuğun oluştuğu sırada suyun sıcaklığı ve kimyası hakkında bilgi verdi. Analiz, kabuktaki günlük yaş halkalarının genişliği ve sayısının yanı sıra mevsimsel verilerin de doğru ölçülmesini sağladı. Araştırmacılar, yılları tanımlamak için kabuktaki mevsimsel değişimleri kullandı.

  Araştırmacılar buradan hareketle, T. sanchezi’nin yaşadığı günün uzunluğunu da buldu. 9 yıl boyunca her yıl oluşan halka sayısını sayan bilim insanları 365 yerine 372 halka keşfetti. Bu da bir günün 70 yıl önce 23,5 saat olduğu anlamına geliyor
  Aslında geçmişte günlerin daha kısa olduğu bir muamma değildi. Ancak bu yeni kanıt, Dünya ve Ay ilişkisinin evrimine dair çok daha ayrıntılı bir perspektif sundu. Buna göre günler, Ay’ın yer çekiminin neden olduğu okyanus gelgitlerinden kaynaklanan sürtünme Dünya’nın dönüşünü yavaşlattıkça uzuyor. Bu da Ay’ın hızlandığı ve uzaklaştığı anlamına geliyor.

  Ay’ın her yıl Dünya’dan 3,82 cm uzaklaştığı biliniyor. Ancak bilim insanlarına göre Ay’ın bu hareketi tarih boyunca bu oranda gerçekleşmiş olamaz. Çünkü bu durumda Ay’ın 1,4 milyar yıl önce Dünya’nın içinde olması gerekiyor.

  Tarih öncesi istridyelerden toplanan bu gibi örneklerden daha doğru modeller oluşturmak isteyen bilim insanları, Ay’ın bu gizemine cevap bulmayı umuyor.
  2 ... e f e e
 • idda oynarak ülke ekonomisi kalkındırma modeli

  1.
  Seni bu zekâyla çok yaşatmazlar, benden söylemesi
  1 ... e f e e
 • bandırmada korona virüslü hasta iddiası

  1.
  Bandırma Devlet Hastanesinde Coronavirüs şüphelisi Hasta iddiası Bilgi kirliliğine neden oldu.

  Bandırma ve Erdek'te sosyal medya ile paylaşılan asılsız bilgi kirliliği endişe yarattı. Erdek´te Tayland'lı bir turistin solunum yetmezliği sıkıntısıyla hastaneye başvurması üzerine Erdek Neyyire Sıtkı Hastanesi hastanesi gerekli tahlillerin yapılması için tedbir olarak hastayı Bandırma Devlet Hastanesine sevketti. ilk alınan bilgilere göre ateşi yükselen hastanın sık sık grip olan ve solunum sıkıntısı çeken bir kişi olduğu buna rağmen tedbir amaçlı olarak özel odaya alınarak tahlillerinin yapılmasına başlandığı öğrenildi. Bandırma Devlet Hastanesinden alınan bilgilere göre hastada Coronavirüs'le ilgili bir bulguya rastlanmadığı özel tahlil sonuçları netleştikten sonra yetkili birimlerden açıklama yapılacağı belirtildi.
  2 -1 ... e f e e
 • kulaklı toygar

  1.
  Sibirya'nın Buzul Çağı'ndan kalma, çok iyi korunmuş bir kuş kalıntısı bulundu. Keşfin ayrıntıları, "Communications Biology" dergisinde yayımlandı.

  Belaya Gora köyü yakınında avcılar tarafından bulunan, isveç Doğa Tarihi Müzesi'nden Nicolas Dussex ve Love Dalen'in aralarında yer aldığı bir grup uzmana teslim edilen kalıntı üzerinde yapılan incelemeler, kuşun, yaklaşık 46 bin yıl önce yaşamış bir kulaklı toygar olduğunu ortaya koydu.

  Dalen, CNN'e yaptığı açıklamada, kuşun, bugün biri Rusya'nın kuzeyinde diğeri Moğolistan steplerinde yaşayan iki toygar alt türünün atası olabileceğini söyledi.

  Uzmanların bundan sonraki aşamada kuşun genom dizilimini çözmeye çalışacağı belirtildi.

  Sibirya'nın bu kesiminde daha önce kurt, mamut ve yünlü gergedanın kalıntıları bulunmuştu.
  ... e f e e
 • ördek ordusu

  1.
  Çin Hükümeti Ülkelerine Doğru Gelmekte Olan 400 Milyar Çekirge’ye Karşı “Ördek Ordusu” Olarak Adlandırdıkları 100.000 Özel Eğitimli Ördek Yetiştirdi.
  Tek Bir Ördeğin Günde 400 Çekirge Yemesi Bekleniyor.
  ... e f e e
 • takma diş kullanan sözlük yazarları

  1.
  Implant var 20 tane, sayılır mı?
  1 -1 ... e f e e
 • sexting yapmanın günah olması

  1.
  Diğer günahlarımın yanında buna sevap bile yazılabilir bence.
  1 ... e f e e
 • fast teleskobu

  1.
  Yapımı 5 yıl süren ve 30 futbol sahasına denk bir büyüklüğe sahip olan FAST radyo teleskobunun test aşaması bitti. Çinli araştırmacılar teleskobun resmen faaliyete geçtiğini açıkladı.
  Dünyanın dört bir yanından bilim insanları uzayı araştırmaya devam ediyor. Son yıllarda uzay konusundaki çalışmalarını geliştiren Çin, dünyanın en büyük radyo teleskobunun inşaasını tamamlamıştı. Testleri de başarıyla geçen tesis resmen faaliyete girdi.

  Çin’in güneybatısında yer alan Guizhou bölgesinde yer alan tesisin yapımı 5 yıl sürdü. Toplam maliyeti 180 milyon dolar olan proje için ‘Çin’in gökyüzündeki gözü’ ifadesi kullanılıyor. Tesisin ismi ise FAST oldu.
  FAST, saniyede 38 gigabyte veri toplayabiliyor. Galaksilerde doğal hidrojen ve nötron yıldızlarından gelen anlık radyo dalgaları olan zayıf pulsarlar arayacak olan tesis bu sinyalleri algılayarak uzayda yaşam araştırmalarına yardımcı olacak.
  Teleskop yalnızca Çinli gözlemciler tarafından kullanılmayacak, zaman içerisinde kademe kademe uluslararası astronomların kullanımına da sunulacak. Böylece tesis, dünya çapında astronomi bilimine hizmet etmiş olacak.
  Teleskopla ilgili açıklamalarda bulunan FAST başmühendisi Jiang Peng, FAST’ın gelecek üç yılda önemli bilimsel keşiflere imza atılmasını mümkün kılacağını söyledi. Tesisin test aşamasında zayıf pulsarları tespit etmekteki keskinliği ve isabeti öne çıkarılırken, 3 yıl süren testlerde 102 zayıf pulsar tespit edildiği ifade edildi.
  FAST radyo teleskobu oldukça büyük bir yapı. Tesisin toplam alanı 30 futbol sahası büyüklüğüne ulaşıyor. Zaten tesisin ismi olan FAST de Beş yüz metrelik Diyafram Küresel Radyo Teleskobu anlamına geliyor.
  1 ... e f e e
 • 250 300 online

  1.
  Sabaha karsı 40-50 olan sayı.
  1 ... e f e e
 • 44 bin yıllık mağara resimleri

  1.
  Endonezya’da bulunan 44.000 yıllık mağara resmi, sanat tarihinin seyrini değiştirirken aynı zamanda dini inanışlarına dair semboller de barındırıyor olabilir. Karmaşık bir av hikayesinin anlatıldığı resimde, yarı insan yarı hayvan figürlerine de rastlanıyor.

  Griffith Üniversitesi’nde arkeolog olan Adam Brumm bu eşsiz keşif hakkında "Figürlerin maneviyatla bir ilgisi olup olmadığını bilemeyiz. Ama en azından bu sanatçıların, dine inanmak, doğaüstü olayların varlığına inanmak için ihtiyaç duyulan çeşitli kavramsallaştırma yeteneğine sahip olduğunu söyleyebiliriz." açıklamasında bulundu.
  44 bin yıllık mağara resimleri
  2 ... e f e e
 • dokuzuncu gezegen bir karadelik olabilir mi

  1.
  2016’da iki astronomun Güneş sisteminin dış kısmındaki nesnelerin sıradışı yörüngelerini açıklamak için Neptün’den çok daha uzakta 9. gezegenin var olduğu hipotezini açıklamasından bu yana, çok sayıda bilim insanı bu düşünceyi desteklemeye devam etti.

  Hipoteze göre henüz keşfedilmeyen bu gezegen, Dünya’dan 15 kat daha büyük, Güneş’ten 45’le 150 milyar kilometre uzakta ve bir turunu 20 bin yılda tamamlayan Jüpiter benzeri bir gaz devi olabilirdi. Ancak şimdi iki fizikçi merak uyandıran yeni bir fikir ortaya attı: Gökyüzünde aradığımız 9. gezegen aslında küçük bir kara delik olabilir mi?

  Olası bir gezegenin hesaplanan uzaklığı o kadar fazla ki bu uzaklıktaki bir nesnenin -Güneş’ten çok az ışık aldığı için- teleskopla görüntülenmesi epey zorlaşıyor. Astronomlar, böyle büyük kütleli nesneleri yerçekimsel alanlarının arkalarında bulunan uzak bir yıldızdan gelen ışığı “bükmeleri” sayesinde gözlemleyebiliyor.

  “Dokuzuncu gezegen kara delik olabilir”
  Cüce gezegen Plüton’un kaybettiği sıfata devasa bir gaz gezegen yerine küçük bir kara delik talip olabilir

  2016’da iki astronomun Güneş sisteminin dış kısmındaki nesnelerin sıradışı yörüngelerini açıklamak için Neptün’den çok daha uzakta 9. gezegenin var olduğu hipotezini açıklamasından bu yana, çok sayıda bilim insanı bu düşünceyi desteklemeye devam etti.

  Hipoteze göre henüz keşfedilmeyen bu gezegen, Dünya’dan 15 kat daha büyük, Güneş’ten 45’le 150 milyar kilometre uzakta ve bir turunu 20 bin yılda tamamlayan Jüpiter benzeri bir gaz devi olabilirdi. Ancak şimdi iki fizikçi merak uyandıran yeni bir fikir ortaya attı: Gökyüzünde aradığımız 9. gezegen aslında küçük bir kara delik olabilir mi?

  Olası bir gezegenin hesaplanan uzaklığı o kadar fazla ki bu uzaklıktaki bir nesnenin -Güneş’ten çok az ışık aldığı için- teleskopla görüntülenmesi epey zorlaşıyor. Astronomlar, böyle büyük kütleli nesneleri yerçekimsel alanlarının arkalarında bulunan uzak bir yıldızdan gelen ışığı “bükmeleri” sayesinde gözlemleyebiliyor.

  NASA’nın yeni kara delik simülasyonu, yer çekiminin ışığı nasıl büktüğünü gözler önüne seriyor

  Dünya'ya en yakın kara delik, aniden parlamaya başladı

  NASA başkanı: Plüton gezegendir
  AAAS Science’ın haberine göre, arXiv’de (elektronik ön baskı arşivi) yayımlanmayı bekleyen makalede, fizikçiler gezegen kütlesinde ufacık bir kara delik varsa etrafının bir milyar kilometreyi bulan karanlık maddeyle sarılı olması gerektiğini yazdı. Bu haredeki parçacıklar arasındaki etkileşimlerin, özellikle karanlık madde ve karanlık anti madde arasındaki çarpışmaların gama ışını parlamaları yaratarak nesnenin varlığını gösterebileceği öne sürüldü.

  Fizikçiler yakında 2008’den bu yana gökyüzünü her doğrultuda görüntüleyen Dünya yörüngesindeki Fermi Gamma Işını Uzay Teleskopu’nun (FGST) erişime açık verilerini taramaya başlayacak. Araştırmacılar özellikle, 9. gezegenin dünyadan görünmesi beklenen, seyrek gerçekleşen ve gökyüzünde yavaşlayarak hareket eden bir grup gama ışını parlamalarını arayacak.

  Fizikçilerin söz konusu önermesi her ne kadar spekülatif görünse de araştırmaları, Güneş Sistemimizdeki ya da evrenin uzak köşelerindeki karanlık madde ve gamma ışını parlamalarının kaynaklarına dair bilgi birikimine katkı yapabilir.
  1 -1 ... e f e e
 • aynada gördüğümüz ne

  1.
  O kadarda çirkin degilim ya, korkma.
  1 ... e f e e
 • yaş oldu 30

  1.
  Geç kalınmış kalıp.
  2 ... e f e e
 • cumhurbaşkanı tarafından müebbet yiyen suçluya af

  1.
  Aynı uygulama kuddusi okkır a niye uygulanmamış merak konusu
  (bkz: kuddusi okkır)
  1 ... e f e e
 • telefon numaran kadar paran olsaydı

  1.
  Ne zekisin aq sen öyle.
  9 ... e f e e
 • yeni şeyler getiriyorum